تــاجـر مـهاراجـه شوید: بررسی بازی «جیپور»

اگر شما اصطلاحا از «بچه‌های کف بازار» باشید، این مژده رو به شما می‌دهیم که «جیپور» فقط برای شما ساخته شده است.

بازی دونفره «جیپور» با مکانیزمی ساده و با طراحی Sébastien Pauchon جزء بازی‌های کارتی محسوب می‌شود. این بازی در ژانر اقتصادی قرار می‌گیرد. در بازی «جیپور» شما به عنوان تاجری از جیپور هندوستان وارد بازی می‌شوید ولی این برای شما کافی نیست و باید نسبت به رقیبتان تاجر ماهر و ثروتمندتری شوید تا 2مهر تاجر مهاراجه را دریافت کنید.

«طبق دفترچه راهنما، کارت‌‌ها را بین خودتان و رقیب تقسیم کنید و بعد از آن بازار را روی میز راه بیاندازید.» دقیقا به سادگی همین جمله بازی شروع می‌شود. بازیکنان طبق قانون‌های ساده‌ای که در بازی است باید از بین چند فعالیت، یکی را انتخاب کنند. آن فعالیت‌ها شامل:

  • کارت‌های کاروان را بردارید
  • مبادله کالا به کالا کنید
  • کالایی را به رایگان بردارید
  • کالاهای خود را بفروشید

 

«بازی کارتی جیپور» یک بازی کارتی سریع است که شما با استراتژی خاص خود سعی در خرید و فروش و مبادله‌ کالاها دارید. باید بازی را به نحوی پیش ببرید که توکن‌های با ارزش‌تری (توکن کالا و پاداش) را برای خود جمع آوری کنید و اگر نجنبید توکن‌ها نصیب بازیکن روبرو می‌شود.

در این بازی توکن‌هایی وجود دارد که به «توکن پاداش» نامگذاری شده‌اند. این توکن‌ها کار را برای دریافت امتیاز آسان‌تر می‌کنند، در صورتی که شما بی گدار به آب نزده و سعی کنید کارت‌های کالا را بر اساس آن‌ها بفروشید. با این روش می‌توانید از امتیازاتی که پشت آنها درج شده در پایان بازی امتیاز بیشتری را جمع ببندید.

پیشنهاد یا مثال: بهتر است کارت الماس (هر کالای دیگری) را 4 الی 5 تایی برای فروش آماده کنید تا امتیاز بیشتری بدست بیاورید. البته این کار فقط پیشنهاد است. اگر از اول بازی این رویه را پیش بگیرید باخت شما حتمی است و استراتژی غیرقابل قبولی را پیش گرفته‌اید. به هر حال «صلاح مملکت خویش خسروان دانند.»

بازی در 3هفته (3دور) انجام می‌شود و هر هفته دقیقا مانند هفته اول (دور اول) انجام می‌شود (رجوع به دفترچه راهنما) که بعد از اتمام 3هفته، هر بازیکن که 2توکن از توکن‌های تاجر را دریافت کند برنده بازی محسوب می‌شود. یعنی هدف شما در بازی استفاده از استراتژی مناسب برای کسب امتیاز بیشتر است تا رقیبتان را مقلوب کنید.

 

  • بازی کارتی «جیپور» در 2 نسخه با طراحی‌ و تولیدکنندگان مختلف در بازار موجود است.

error: Right Click and Text Selection Is Disabled